Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu

Forum

recykling.pl :  recykling.pl
Ogolne forum o recyklingu 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony: 1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 1 z 87
oznaczenia na opakowaniach
Autor: GLadi (IP zapamiętane)
Data: 11 May 2007 - 12:14:21

Na opakowaniach znajduje się wiele oznaczeń, niektóre są mi znane, niektóre nie. Chodzi o znaczki PET, PP, PAP (zamknięte w trójkącie zbudowanym ze strzałek winking smiley) lub inne strzałki czy ludzik korzystający z kosza na śmieci. Czy jest może jakiś oficjalny/nieoficjalny katalog oznakowań (zwłaszcza tych dotyczących ochrony środowiska) na opakowaniach?

Re: oznaczenia na opakowaniach
Autor: GLadi (IP zapamiętane)
Data: 11 May 2007 - 19:48:29

Oczywiście chodziło mi o znaczki gdzie PET, PP, PAP, itd. są pod trójkątem zbudowanym ze strzałek ;]

Na jednej butelce znalazłem takie 2 oznaczenia:
- w trójkącie: 5, pod nim: PP
- w trójkącie: 1, pod nim: PET

BTW: do kosza jakiego koloru wrzucać opakowanie oznaczone PP/ALU? smiling smiley

Autor: ewula (IP zapamiętane)
Data: 20 May 2007 - 17:33:44

Mam ten sam problem i w związku z tym prośbę do Ciebie. Jeśli znajdziesz gdzieś, bądź ktoś ci udzieli odpowiedzi na postawione pytania, daj znać:-)

Autor: oltomek (IP zapamiętane)
Data: 31 May 2007 - 23:32:56

Cześć, również mnie to zainteresowało.
Oto co znalazłem:

Odpowiadając na pytanie dotyczące stosowania niektórych dotychczasowych znaków określających rodzaj materiału (zawierających trójkąt utworzony ze strzałek) do określania przydatności opakowania do recyklingu uprzejmie informuję, że występujący w rozporządzeniu znak identyfikujący rodzaj materiału, składający się z cyfry kodowej określonego polimeru wpisanej w trójkąt utworzony ze strzałek oraz symbolu literowego tego polimeru umieszczonego pod trójkątem, określa rodzaj zastosowanego polimeru, nie jest i nie może być utożsamiany z symbolem przydatności do ponownego przetwórstwa (recyklingu). Oznaczenie takie zostało wprowadzone przez producentów tworzyw sztucznych jeszcze w latach 80-tych i jakkolwiek służy ułatwianiu recyklingu poprzez identyfikację materiału, to w żadnym wypadku nie oznacza przydatności materiału do recyklingu.

To ze strony: [www.rekopol.pl]

a tu kilka stron z kodami:

[pl.wikipedia.org]

[areo.republika.pl]

[www.gappolska.org]

Pozdrawiam.

Autor: maria (IP zapamiętane)
Data: 07 Oct 2007 - 15:42:08

gdzie wrzucamy np. "C/PE", albo "OTHER"?

i jeszcze jedno pytanie przy okazji. wyczytałam, że do pojemników na plastik nie można wrzucać np. opakowań po olejach spożywczych ( [www.ekospotkania.republika.pl] ) więc co z opakowaniami po kosmetykach, kremach/oliwkach?

Autor: sprytna (IP zapamiętane)
Data: 19 Apr 2008 - 19:45:05

Znalazłam takie onformacje, może kogoś to zainteresuje:

Oznaczenia ekologiczne
Wyróżniającą funkcję znaków posiadają oznaczenia ekologiczne. Ich zadaniem jest pokazanie, że oferowany produkt posiada pewne unikatowe cechy. Oznaczenia ekologiczne w sposób pozytywny wyróż­niają produkt świadcząc o tym, że spełnia on kryteria poszanowania środowiska, zarówno z punktu widzenia wszystkich obowiązujących norm, jak i oceny jego uciążliwości dla środowiska naturalnego.

Różnorodność stosowanych oznaczeń i etykiet ekologicznych jest duża. Prawie każdy kraj wykształcił własne nazewnictwo i symbolikę znaków. Znaki ekologiczne posiadają kilka rodzajów etykiet ekolo­gicz­nych:

* Etykiety informujące o rodzaju tworzywa, którego użyto do produkcji produktu lub opakowania: PET, HDPE, PVC, LDPE, PP, PS, OTHER. Symbolem graficznym są w tym wypadku trzy zawracające strzałki, tworzące trójkąt, w którego środku znajduje się cyfra od 1 do 7 informująca o rodzaju tworzywa: np. 1 to PP – polipropylen, 7 – inne.
źródło:
[www.wsz-pou.edu.pl]

Idź do strony: 1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 1 z 87

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj

Nazwa użytkownika: 
E-mail: 
Temat: