Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu

Rynek gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Perspektywa 2030


03 grudnia 2014

Wzrost opłat za gospodarowanie odpadami, ograniczenie swobody działalności gospodarczej, zaburzenie konkurencji rynkowej i możliwości rozwoju technologii - to czeka nas zdaniem autorów opublikowanego przez Instytut Sobieskiego raportu "Rynek gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Perspektywa 2030".

Przed 2013 r. odbiór odpadów odbywał się na zasadach wolnorynkowych, w których właściciel nieruchomości zawierał w sposób dobrowolny umowę na świadczenie tej usługi przez samodzielnie wybrany podmiot, zajmujący się działalnością związaną z odbiorem odpadów komunalnych. Dokonana zmiana polegała na zwiększeniu zakresu zadań gmin w obszarze organizowania oraz nadzorowania gospodarowania odpadami komunalnymi.

Celem raportu jest identyfikacja kluczowych aspektów związanych z funkcjonowaniem rynku gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce oraz wyzwań stojących przed właściwymi organami władz publicznych, odpowiedzialnymi za projektowanie i implementację regulacji wpływających na funkcjonowanie analizowanego sektora rynku i działających na nim podmiotów.

Tomasz Styś – ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarze samorząd terytorialny i rozwój regionalny. Współautor i autor analiz dotyczących rynku gospodarowania odpadami, m.in. „Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Wybrane aspekty”, „Między monopolem a chaosem. ‘Rewolucja śmieciowa’ w działaniu” i „Wpływ nowelizacji Ustawy o odpadach na system gospodarowania odpadami komunalnymi”

Robert Foks – analityk, wykładowca akademicki i trener. Ekspert w obszarze zintegrowanej komunikacji marketingowej. Współautor i autor analiz dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu i rozwoju regionalnego

Raport jest do pobrania www.sobieski.org.pl

 


Źródło: www.sobieski.org.pl komunalny.pl

« powrót