Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu

W Białymstoku słońce napędza komputery .


22 sierpnia 2015

Niemal sto ogniw fotowoltaicznych zasili sprzęt biurowy w budynku białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Budynek przeszedł całkowitą modernizację. W trakcie prac poszerzono ściany piwnic, ocieplono je, nałożono izolację przeciwwilgociową, ocieplono również ściany budynku 15 centymetrową warstwą styropianu i zamontowano na dachu 92 paneli fotowoltaicznych, z których każdy ma moc 250W. To wszystko sprawiło, że budynek Lasów będzie oszczędny, ponieważ będzie gromadził ciepło, zmniejszy moc dostarczanego ciepła o blisko 42 proc. dotychczasowego zapotrzebowania, a także przetworzy energię emitowaną przez słońce na prąd elektryczny o mocy 23kW. To właśnie dzięki prądowi dostarczanemu ze słońca będzie pracowało kilkaset komputerów, drukarek i skanerów w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Siedzibę białostockiej dyrekcji również ocieplono, pomalowano na kolory zielone w różnych tonacjach, zainstalowano nowy maszt do łączności radiowej z nadleśnictwami, przebudowano piwnicę na rowerownię (coraz więcej leśników do pracy dojeżdża rowerami) oraz umieszczono nad głównym wejściem neon w kształcie choinki, który w okresie świąt Bożego Narodzenia będzie zapalał się wieloma kolorami. Teraz elewacja jest oświetlona, co po zmroku uatrakcyjnia bryłę budynku.
Obok budynku ustawiono także infokiosk i podświetlone pylony do umieszczania w nich grafiki. Wkrótce będzie można znaleźć w tam informacje o miejscach w lesie wartych odwiedzenia, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o roślinach, grzybach czy zwierzętach, lub cieszyć oko widokiem profesjonalnych zdjęć wykonanych przez leśników.

Warto wspomnieć, że budynek wybudowano w latach 50. XX wieku. Zakładowa Kronika odnotowywała wtedy: Bardzo ważnym wydarzeniem w działalności Zarządu Okręgu L.P. w Białymstoku było wybudowanie biurowca (siedziby obecnego OZLP) przy ulicy Lipowej 51. Kamień węgielny pod budowę gmachu został położony w 1953 r. Pomiary geodezyjne wykonywała załoga Zarządu między innymi niwelację terenu prowadził były pracownik OZLP pan Cynkiem Włodzimierz. Gmach został wybudowany w ciągu trzech lat. Już w 1956 r. załoga przeniosła się do nowego „locum”, przestronnego i widnego, w którym obok załogi OZLP siedzibę swą miało nowo powstałe Biuro Urządzania Lasu i Pomiaru Lasów Oddział w Białymstoku, a także Przedsiębiorstwo „Las”, „Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego”, a później również i OTL Białystok.

Budynek Lasów od początku miał szary kolor elewacji. Ponad dekadę temu elewacja została zmodernizowana, od tamtej pory była utrzymana w zielonym kolorze. Modernizacja budynku, czyli montaż ogniw i ocieplenie, kosztowała ok. półtora miliona zł.


fot. Jarosław Krawczyk


Źródło: lasy.gov.pl

« powrót