Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu

Fundacja Nasza Ziemia zaprasza do udziału w III edycji konkursu „Eko Odkrywcy”


24 września 2015

Persil, drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia, Persil, drogerie Rossmann  zapraszają do udziału w III edycji konkursu „Eko Odkrywcy”.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego firma Henkel Polska – właściciel marki Persil, sieć drogerii Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia zapraszają uczniów szkół i dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w kolejnej odsłonie konkursu grantowego „Eko Odkrywcy” na najlepsze projekty badawcze. Autorzy zwycięskich wniosków otrzymają granty pieniężne, a jedna grupa konkursowa nagrodę specjalną – wyjazd na zieloną szkołę.

Celem konkursu „Eko Odkrywcy” jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania zmian zachodzących w przyrodzie, zwiększanie ich świadomości ekologicznej i kształtowanie w nich proekologicznych postaw.

– We wszystkich naszych działaniach biznesowych przywiązujemy ogromną wagę do troski o środowisko naturalne. Do podobnych zachowań zachęcamy innych, stąd podjęliśmy decyzję o kontynuacji konkursu dla dzieci i młodzieży „Eko Odkrywcy”, który inspiruje do podejmowania działań, mających pozytywny wpływ na środowisko. Zachęcamy do udziału szkoły i przedszkola z całej Polski – powiedziała Paulina Grabowska, koordynatorka projektu z ramienia firmy Henkel.

Aby wziąć udział w konkursie „Eko Odkrywcy”, uczniowie szkół lub dzieci w wieku przedszkolnym muszą opracować – pod okiem opiekunów – projekt związany z badaniem i poznawaniem zjawisk, zachodzących w przyrodzie. Projekty można zgłaszać w dwóch grupach wiekowych: dzieci z przedszkoli i klas podstawowych 1-3, oraz uczniowie klas podstawowych 4-6, gimnazjum i szkół średnich. Gotowy wniosek powinien zawierać nazwę, opis lokalnych potrzeb, na które ma odpowiadać, planowane cele, działania i oczekiwane rezultaty, jak również przewidywany budżet. Projekty należy rejestrować przy użyciu formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na stronie www.rossnet.pl/ekoodkrywcy, do 9 listopada 2015 roku.

Wszystkie zgłoszenia konkursowe zostaną poddane weryfikacji przez przedstawicieli Fundacji Nasza Ziemia oraz firmy Henkel pod względem poprawności merytorycznej oraz zgodności z regulaminem konkursu. Następnie komisja konkursowa wyłoni 20 projektów finałowych, które zostaną opublikowane w serwisie konkursowym, gdzie internauci będą mogli na nie głosować do 15 grudnia 2015. Lista 10 zwycięskich projektów, które zdobędą największą liczbę głosów, zostanie ogłoszona 16 grudnia.

– Już trzeci rok z rzędu zapraszamy dzieci, nauczycieli i edukatorów do aktywnego poznawania świata przyrody. Dotychczasowe dwie edycje programu obfitowały w ciekawe, innowacyjne i atrakcyjne dla uczestników działania. Dużo działo się w terenie, a sale lekcyjne zamieniły się w prawdziwe laboratoria. Te pierwsze przyrodnicze odkrycia są początkiem wspaniałej przygody z nauką o otaczającej przyrodzie i środowisku. A im lepiej je poznamy i zrozumiemy - tym mądrzej będziemy o nie dbać – powiedział Sławek Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia.

Każdy z 10 zwycięskich projektów, wybranych w internetowym głosowaniu, otrzyma nagrodę w postaci dofinansowania w wysokości 3 000 zł na realizację swojego projektu. Komisja konkursowa zarezerwowała sobie także prawo wyróżnienia jednego projektu, który wybierze z grupy finałowej dwudziestki, nagrodą specjalną – wyjazdem na zieloną szkołę. W zeszłym roku zdobył ją zespół ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Mysłowicach, za pracę pod tytułem „Ile jest bawełny w bawełnie? – czyli uprawa bawełny pod okiem Pippi Bawełnianki”.

W tym roku uczestników konkursu w sposób szczególny będzie dopingował pan Rafał Kosik, znany autor książek z nurtu fantastyki naukowej dla młodzieży, o przygodach Felixa, Neta i Niki, który został Ambasadorem „Eko Odkrywców”. W trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą w wybranych szkołach autor będzie przybliżał im swoją twórczość, obfitującą w wątki z pogranicza najnowszych technologii i fantastyki, oraz poruszał kwestie wpływu najnowszych technologii na środowisko.

Więcej informacji o projekcie na www.rossnet.pl/ekoodkrywcy