Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu

Papier czerpany - zrób to sam!


24 lutego 2004

Oto prosty przepis na papier.

Potrzebujesz:
przede wszystkim stare gazety,
a poza tym:
siatkę, format trochę większy od A4, bibułkę, miskę lub głęboką tacę, krochmal, mikser elektryczny, wałek do ciasta, żelazko.

Podrzyj 8 stron gazety na drobne kawałki i wrzuć do miski. Wlej trochę wody i pozostaw na 2 godziny do nasiąknięcia. Następnie pognij papier palcami. Do osobnej miski wlej ok. 400 ml krochmalu i 2 szklanki wody. Wymieszaj wszystko bardzo dokładnie mikserem razem z rozpuszczonym wcześniej papierem i dolej 10-15 l wody. Przy miksowaniu możesz wrzucać niewielkie kawałki zasuszonych roślin, kolorowego papieru lub tego, co chciałbyś, aby stanowiło dekorację twojego dzieła.

Następnie:
Siatkę (płaskie sito) nachyl do miski z powstałą papką. Nabierz trochę, wyciągnij i poczekaj, aż woda wycieknie przez środek sita. Jeśli chcesz to zrobić właściwie, możesz wykonać sito z drewnianej ramy obejmującej siatkę. Osusz sitko i mokrą kartę papierowej miazgi pomiędzy dwoma kawałkami bibuły. Delikatnie oddziel siatkę od powstałej karty papieru. Wyciśnij nadmiar wody za pomocą wałka do ciasta. Ustaw żelazko na najniższą temperaturę. Z kartą pomiędzy bibułą wysusz papier. Jeśli chcesz - możesz wyrównać brzegi nożyczkami - i gotowe!