Aktualności
- Jak postępować z elektroodpadami?
- Czy Europa zadławi się własnymi odpadami? Od 1 stycznia 2018 roku Chiny przestały przyjmować odpady.
- Skuteczniejsza walka z szarą sterfą w gospodarce odpadami?
- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o odpadach
- Prawie 12 mln ton odpadów komunalnych w 2016 roku
- #ChceMiSie - 11 maja Dzień Bez Śmiecenia. Segreguj surowce.
- W Nowej Zelandii przerabiają szkło na piasek
- Go Green with Antalis
- VIII edycja konkursu fotograficznego PRZYRODA OJCZYSTA
- Mniej za śmieci jeśli dobre ich sortowanie?
- Rozporządzenie ws szczegółowych zasad selektywnej zbiórki
- W Poznaniu trwają targi POL-ECO-SYSTEM
Ankieta
Czy standaryzacja selektywnej zbiórki przyniesie poprawę efektywności gospodarki odpadami?pozostałe ankiety
Gozpodarka odpadowa w Koszalinie
Realizator
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z.o.oul. Komunalna 5, 75-724 Koszalin
Telefon: (094) 348 44 44;
email:sekretariat@pgk.koszalin.com.pl
Więcej informacji: http://www.pgk.koszalin.com.pl
Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami w Województwie Zachodnio-pomorskim zakłada skupienie odpadów na jednym, prawidłowo wybudowanym składowisku w danym regionie.Jednak realizację projektu rozpoczęto od likwidacji istniejącego na terenie składowiska mogilnika. Podczas likwidacji wydobyto i zapakowano zawartość 56 studzien wypełnionych przeterminowanymi środkami ochrony roślin (około 81 Mg), do szczelnych beczek z tworzyw sztucznych. Pojemniki z zawartością zostały przetransportowane do zakładu utylizacji.
W obrębie składowiska powstała specjalna kwatera, na której składowane są odpady zawierające azbest. Istotnym zadaniem było odgazowanie starej części składowiska odpadów i wykorzystanie biogazu do celów technologicznych i socjalno-bytowych.
W roku 1991 rozpoczęto selektywną zbiórkę odpadów "u źródła", lokalizując pierwsze pojemniki do selektywnego gromadzenia stłuczki szklanej a 1993r. na tworzywo sztuczne. Akcja spotkała się ze zrozumieniem mieszkańców, władz, podmiotów gospodarczych ? zwłaszcza spółdzielni mieszkaniowych. Selektywna zbiórka stłuczki szklanej i plastiku jest prowadzona na terenie Koszalina i pięciu sąsiadujących gmin: Sianów, Mielno, Będzino, Biesiekierz, Polanów. Ilość rozstawionych pojemników na stłuczkę i tworzywo sztuczne z roku na rok się zwiększa a tym samym ilość zbieranych surowców rośnie. Z racji geograficznego położenia miasta Koszalina i gmin, które obsługuje PGK w sezonie letnim zwiększa się ilość rozstawianych pojemników w miejscowościach nadmorskich.
Pojemniki są opróżniane według harmonogramu wywozu tj. najczęściej dwa razy w tygodniu, najrzadziej raz w miesiącu, lub opróżniane są na zgłoszenie telefoniczne. Wyselekcjonowane wstępnie szkło podlega dalszej segregacji na stłuczkę białą i kolorową wg wymogów odbiorcy (segregacja ręczna) natomiast tworzywo sztuczne według rodzajów Butelki PET, folia opakowaniowa, pojemniki po chemii gospodarczej plastik twardy, kubki plastikowe po jogurtach po margarynie, kartony po żywności płynnej.
Programem selektywnej zbiórki odpadów objęci są mieszkańcy miasta Koszalina i sąsiednich gmin (156 tys. osób).
W ramach informowania społeczeństwa o sposobie selektywnej zbiórki odpadów przedsiębiorstwo wydaje ulotki, informujące mieszkańców, w jaki sposób selektywnie zbierać odpady, jak pozbywać się wszelkich odpadów bez szkody dla środowiska.
Tam gdzie nie ma pojemników do selektywnej zbiórki odpadów można je zbierać do worków. Worki w zależności od przeznaczenia mają różne wymiary i kolory. Ulegają biodegradacji. Worki mają kolory: czarne - odpady komunalne, zielone - odpady zielone, żółte - odpady plastikowe, szare - puszki, białe - papier. Obecnie przedsiębiorstwo jest w trakcie rozstawiania na mieście pojemników na makulaturę. Na razie związaną makulaturę można zostawiać przy pojemnikach do selektywnego zbioru, zostanie ona zabrana przez pracowników PGK.
Typy odpadów: Papier, Szkło, Metale, Tworzywa
Lokalizacja: zachodniopomorskie
« powrót