Aktualności
- Jak postępować z elektroodpadami?
- Czy Europa zadławi się własnymi odpadami? Od 1 stycznia 2018 roku Chiny przestały przyjmować odpady.
- Skuteczniejsza walka z szarą sterfą w gospodarce odpadami?
- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o odpadach
- Prawie 12 mln ton odpadów komunalnych w 2016 roku
- #ChceMiSie - 11 maja Dzień Bez Śmiecenia. Segreguj surowce.
- W Nowej Zelandii przerabiają szkło na piasek
- Go Green with Antalis
- VIII edycja konkursu fotograficznego PRZYRODA OJCZYSTA
- Mniej za śmieci jeśli dobre ich sortowanie?
- Rozporządzenie ws szczegółowych zasad selektywnej zbiórki
- W Poznaniu trwają targi POL-ECO-SYSTEM
Ankieta
Czy standaryzacja selektywnej zbiórki przyniesie poprawę efektywności gospodarki odpadami?pozostałe ankiety
Nowelizacja ustawy śmieciowej już jutro.
Grupa posłów planuje złożyć jutro do laski marszałkowskiej nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. - To odpowiedź na najważniejsze oczekiwania podmiotów, których dotyczy ustawa - mówi poseł Tadeusz Arkit, jeden z współautorów wniosku.
Najbardziej oczekiwane zmiany, jakie ma przynieść nowelizacja, to m.in. zlikwidowanie konieczności ponownego składania tzw. deklaracji śmieciowych w przypadku zmian stawek opłat za odbiór odpadów. - Nowelizacja precyzyjnie określa standardy dla Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jasno też stwierdza, że nie będzie możliwości tworzenia "mobilnych" PSZOK-ów - mówi Tadeusz Arkit. Kolejna zmiana dotyczy Urzędów Skarbowych, które staną sie organami egzekucyjnymi w sprawach regulowanych przez ustawę.
Arkit zaznacza, że nowelizacja nie odnosi się postulatów dotyczacych obowiązkowości organizowania przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Z apelem takim zwrócił się ostatnio do Sejmu prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Nie zostały objęte zakresem projektowanej nowelizacji zmiany problemowe, wymagające pogłębionej analizy, jak chociażby wdrożenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2013 r., który orzekł o konieczności uzupełnienia przez ustawodawcę przepisu art. 6k o określenie maksymalnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi a także nałożył obowiązek zmiany przepisów dotyczących zwolnień przedmiotowych i dopłat. Tego rodzaju zmiany mają być przedmiotem odrębnej nowelizacji - zapowiadają wnioskodawcy.
Jak się dowiedzieliśmy, w sejmie trwa zbieranie podpisów pod nowelizacją, złożenie projektu do laski marszałkowskiej planowane jest na jutro.
Projekt nowelizacji - do pobrania
Uzasadnienie - do pobrania